Elegant Gold Crystal Wall Sconce, 3-Light E14 Dimmable
Elegant Gold Crystal Wall Sconce, 3-Light E14 Dimmable
SKU: SKU: 151-20146 EAN:| EAN: 5056547542997
In stock. 19 available
Couldn't load pickup availability
Couldn't load pickup availability
Delivery within 1-2 working days
15 day returns. 30 days for members. Register

Description
Product overview
Bring a touch of timeless luxury to your interior with this elegant Gold Crystal Wall Light. Designed to create a stunning visual focal point, the brilliant clear crystals beautifully refract the light, making it a perfect addition to hallways, living rooms, dining areas, or boutique commercial spaces.
Constructed from high-quality steel with a premium gold-plated finish, this wall sconce features three E14 lamp holders. It is fully dimmable when paired with compatible dimmable bulbs, allowing you to easily adjust the ambience from bright and inviting to soft and romantic.
With a practical balance of classic glamour and robust modern manufacturing, this fixture ensures both straightforward installation and long-lasting, dependable performance.
Key details at a glance
- Material: Steel & Premium Crystal
- Colour: Gold (Frame) & Clear (Crystals)
- Bulb / Base Type: 3 x E14 (Max 40W each)
- Dimmability: YES (with dimmable bulbs)
- IP Rating: IP20 (Indoor Use)
- Warranty: 3 years
Specifications
| Product Code | 151-20146 | 151-20148 |
| Name | Elegant Gold Crystal Wall Sconce, 3-Light E14 Dimmable |
| Model | 151-20146 | 151-20148 |
| Power | 40W Max (Total Max 120W) |
| Voltage | 220-240V AC 50/60Hz |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Lamp Holder Quantity | 3 |
| Protection Class | Class I |
| Dimmability | Dimmable |
| Light Source | Bulb |
| Bulbs | E14 |
| Bulb Type | E14 |
| Base Type | E14 |
| IP Class | IP20 |
| Mount Type | Wall Lamp |
| Product Dimensions (L x W x ) (D x ) | 180x280x300mm | 150x260x320mm |
| Product Length | 180mm | 150mm |
| Material | Steel, Crystal |
| Product Colour | Gold, Clear |
| Paint Type | Plating |
| Size of Rose | 180x100x25mm | 80x100x25mm |
| Adjustable Suspension | No |
| Control / Function Mode | ON/OFF |
| Operating Temperature (°C) | -20°/+45° C |
| Warranty | 3 Years |
| Box Dimension (L x W x H) | 300x260x200mm |
| Net Weight | 2.00kg |
| Gross Weight | 3.00kg |
| Box Content | 1x Light fixture, User manual, Screw kit |
| Pieces/Box | 1 |
| Certifications | CE, UKCA, RoHS |
Delivery
SHIPPING
UNITED KINGDOM
Zone 1
(England, Wales, and Scotland) : SAME DAY DISPATCH*: Order between Monday to Friday before noon and get your order dispatched the same day. Generally, your order will be delivered in one to two business days after dispatched.
Orders placed after Friday noon and before Monday noon will be delivered Tuesday.
* Orders over £60 are free. Orders between (£0-£59.99) are flat £5 shipping fee.
Zone 2
(Northern Ireland, Highlands, Islands) : STANDARD FREE DELIVERY** : 2-4 business days.
** Orders over £60 are free. Orders between (£0-£59.99) are flat £5 shipping fee.
Orders placed on a weekday (before noon.) will be dispatched the same day.
Orders placed on weekends(after noon) and bank holidays will be dispatched the following working day.
Note: In case of returns for orders which cart value more than £60, Shipping fee might be deducted if new cart value is less than £60.
Solution partners: DPD, Royal Mail, DX, FedEx, Parcel Force
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.